# Wiss® W20W Industrial Shear, 5 in Length of Cut, 10-3/8 in OAL, Sharp Tip, Knife Edge, High Carbon Steel Blade, Steel Handle, Right Hand

**Brand:** [WISS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/WISS)
**SKU:** THA99356
**MPN:** W20W
**Price:** $40.43 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/wiss-w20w

## Features

- Thick heavy duty blades for cutting multiple layers and tough materials
- Precision ground blades for sharper cutting edges and longer blade life
- Handle rings designed to comfortably fit users hands
- SET-EASY® pivot adjustment easily and securely adjust to users preference

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 037103240194 |
| Color | Black |
| Brands | WISS |
| Blade Type | Precision Ground/Wide |
| Width (in) | 4.4 |
| Handle Type | Bent/Enlarged Bow/Offset/Ring |
| Height (in) | 0.85 |
| Length (in) | 14.05 |
| Blade Length | 5 in |
| Manufacturer | Apex Tool Group |
| Length of Cut | 5 in |
| Overall Length | 10.38 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | W20W |

## Description

Wiss® Industrial Shear, 5 in Length of Cut, Precision Ground/Wide Blade, 5 in L Blade, High Carbon Steel Blade, Sharp, 10-3/8 in OAL, Bent/Enlarged Bow/Offset/Ring, coated Cutlery Steel Handle, Knife Edge, Right Hand, Applicable Materials: Carpet, Drapery, Fabrics and Upholstery, Hot Dropped Forged Nickel Plated, Black.

Features

- Thick heavy duty blades for cutting multiple layers and tough materials

- Precision ground blades for sharper cutting edges and longer blade life

- Handle rings designed to comfortably fit users hands

- SET-EASY® pivot adjustment easily and securely adjust to users preference
