# Wilton® B.A.S.H® 20824 Sledge Hammer, 26 in OAL, 8 lb Drop Forged Steel Head, Vulcanized Rubber/Steel Handle

**Brand:** [WILTON](https://dev.maxsupplyco.com/brands/WILTON)
**SKU:** THA83115
**MPN:** 20824
**Price:** $112.62 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/wilton-20824

## Features

- Unbreakable® handle technology steel core eliminates breaking during overstrikes
- Trademark green head - Hi-Viz, drop-forged 46 HRC steel head endures the most demanding applications
- Safety plate - secures head-to handle preventing head dislodging
- Ergonomic handle - shaped and thickened for improved comfort and less vibration
- No-slip grip - vulcanized rubber handle for secure grip while striking
- Lanyard hole safely secure hammer to wrist or stationary object

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 731325179125 |
| Brands | WILTON |
| Grip Type | Non-Slip |
| Head Width | 2-1/2 in |
| Handle Type | Ergonomic/Rubberized Grip |
| Head Length | 3 in |
| Length (in) | 26 |
| Manufacturer | JPW Industries, Inc |
| Face Diameter | 2-1/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 20824 |

## Description

Wilton® B.A.S.H® Sledge Hammer, 26 in OAL, Double Face, 2-1/8 in Face dia, 8 lb Head, Drop Forged Steel Head, 2-1/2 in Head Width, 3 in Head Length, Ergonomic Handle, Vulcanized Rubber/Steel Handle, Non-Slip Grip. At Wilton®, We are on a Never-Ending Journey to Create The Highest Quality, Most Indestructible Tools on The Market. on This Journey We'Ve Managed to Design and File Patents For The World's Most Durable Sledge Hammer with Unbreakable® Handle Technology, Revolutionary Design, and Engineered No-Slip Rubber Grip. with The Wilton® B. A.S.H® Backed by Our $1,000 Guarantee, We Put Our Money Where Our Mouth Is.

Features

- Unbreakable® handle technology steel core eliminates breaking during overstrikes

- Trademark green head - Hi-Viz, drop-forged 46 HRC steel head endures the most demanding applications

- Safety plate - secures head-to handle preventing head dislodging

- Ergonomic handle - shaped and thickened for improved comfort and less vibration

- No-slip grip - vulcanized rubber handle for secure grip while striking

- Lanyard hole safely secure hammer to wrist or stationary object
