# Weiler® 03230 Wide Face Wheel Brush, 12 in dia Brush, 2 in W Face, 0.014 in dia Crimped Filament/Wire, 2 in Arbor Hole

**Brand:** [WEILER](https://dev.maxsupplyco.com/brands/WEILER)
**SKU:** MAI87184
**MPN:** 03230
**Price:** $221.19 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/weiler-03230

## Features

- Provides a flexible brushing action and consistent performance
- Feature a wider face width to cover more area
- For use with bench and pedestal grinders

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 012382032302 |
| Type | Wide Face |
| Brands | WEILER |
| Wire Type | Crimped |
| Width (in) | 12.063 |
| Height (in) | 1.75 |
| Length (in) | 12.06 |
| Manufacturer | Weiler Abrasives |
| Brush Diameter | 12 in |
| Arbor/Shank Size | 2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI B165.1 |
| Wire Rope Diameter | 0.014 in |
| Manufacturer Part Number | 03230 |

## Description

Weiler® Wheel Brush, Wide Face, 12 in Brush dia, 2 in Face Width, 2 in Arbor Hole Size, Crimped Filament/Wire, 0.014 in Filament/Wire dia, Steel Fill, 2-7/8 in Trim Length, 3000 RPM Maximum, Unthreaded Arbor Attachment.

Features

- Provides a flexible brushing action and consistent performance

- Feature a wider face width to cover more area

- For use with bench and pedestal grinders
