# WD-40® 490095 Big Blast® Multi-Use Lubricant, 18 oz Aerosol Can, 510 G Net Weight, -60 to 300°F, 0.8 Specific Gravity, 122°F Flash

**Brand:** [WD-40](https://dev.maxsupplyco.com/brands/WD-40)
**SKU:** OIL10011
**MPN:** 490095
**Price:** $10.57 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/wd-40-490095

## Features

- Wide area spray nozzle
- Covers large areas efficiently
- Faster spray rate
- WD-40® displaces moisture, it quickly dries out electrical systems to eliminate moisture induced short circuits
- WD-40® protects metal surfaces with corrosion resistant ingredients to shield against moisture and other corrosive elements
- WD-40® free sticky mechanism loosens rust-to-metal bonds and frees stuck, frozen or rusted metal parts
- WD-40® removes gets under grease, grime, and gunk and non-aerosol formulas also dissolve adhesives, allowing easy removal of labels, tape, stickers, and excess bonding material
- WD-40® lubricating ingredients are widely dispersed and hold firmly to all moving parts
- 361 to 369°F boiling point
- 95 to 115 psi vapor pressure

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 079567490098 |
| Type | Multi-Use |
| Color | Light Amber |
| Brands | WD-40 |
| Net Weight | 510 g |
| Width (in) | 2.75 |
| Height (in) | 10.125 |
| Length (in) | 2.75 |
| Manufacturer | The WD-40 Company |
| Container Size | 18 oz |
| Overall Length | 2.75 in |
| Package Quantity | 12/Each |
| Standard Approvals | OSHA ApprovedCARB Compliant |
| Temperature Rating | -60 to 300°F |
| Manufacturer Part Number | 490095 |

## Description

WD-40® lubricant, multi-use, series: Big Blast®, aerosol can, 18 oz, 510 G net weight, mineral oil base, composition: aliphatic hydrocarbon, petroleum base oil, LVP aliphatic hydrocarbon, carbon dioxide, liquid, light amber, mild petroleum, -60 to 300°F, 0.8 specific gravity, 122°F flash, 412 G/L VOC, 2.79 to 2.96 CST viscosity, -63°C pour.

Features

- Wide area spray nozzle

- Covers large areas efficiently

- Faster spray rate

- WD-40® displaces moisture, it quickly dries out electrical systems to eliminate moisture induced short circuits

- WD-40® protects metal surfaces with corrosion resistant ingredients to shield against moisture and other corrosive elements

- WD-40® free sticky mechanism loosens rust-to-metal bonds and frees stuck, frozen or rusted metal parts

- WD-40® removes gets under grease, grime, and gunk and non-aerosol formulas also dissolve adhesives, allowing easy removal of labels, tape, stickers, and excess bonding material

- WD-40® lubricating ingredients are widely dispersed and hold firmly to all moving parts

- 361 to 369°F boiling point

- 95 to 115 psi vapor pressure
