# Walter Surface Technologies 15L706 Premium Performance Flexcut™ Depressed Center Wheel, 7 in dia x 1/8 in Thick, 7/8 in Hole, 60 Grit

**Brand:** [WALTER](https://dev.maxsupplyco.com/brands/WALTER)
**SKU:** ABR28028
**MPN:** 15L706
**Price:** $13.63 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/walter-15l706

## Features

- Diamond cut pattern - high removal, cool grinding
- One step finishing solution to reduce cost

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662980257692 |
| Type | Premium Performance |
| Grade | Coarse |
| Brands | WALTER |
| Diameter | 7 in |
| Thickness | 1/8 in |
| Width (in) | 7.1 |
| Height (in) | 0.3 |
| Length (in) | 7.3 |
| Manufacturer | Walter Surface Technologies, Inc |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 25/Each |
| Standard Approvals | ANSI B7.1EN 12413 |
| Manufacturer Part Number | 15L706 |

## Description

Walter Flexcut™ Depressed Center Wheel, Premium Performance, 7 in dia, 1/8 in Thickness, 7/8 in, 60 Grit, Coarse Grade, Aluminum Oxide Abrasive, Wheel Type Number: Type 28, 8600 RPM Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Aluminum, Other Non-Ferrous Metal, Steel and Stainless Steel. Flexcut™, The Leading Flexible Grinding Wheel For Over 25 Years, is Specially Formulated to Deliver Superior Removal on All Ferrous and Non-Ferrous Metals Without Clogging or Loading.

Features

- Diamond cut pattern - high removal, cool grinding

- One step finishing solution to reduce cost
