# Walter Surface Technologies ZIP+XTRA™ 11T453 Flat Depressed Center Wheel, 4-1/2 in dia x 1/16 in Thick, 7/8 in Center Hole, 60 Grit

**Brand:** [WALTER](https://dev.maxsupplyco.com/brands/WALTER)
**SKU:** ABR28018
**MPN:** 11T453
**Price:** $5.36 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/walter-11t453

## Features

- Cuts cooler
- Cuts faster
- Cuts freer
- Extra thin
- Heavily reinforced for extra safety
- Integrated rib design

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662980867143 |
| Type | Flat |
| Grade | Coarse |
| Brands | WALTER |
| Diameter | 4-1/2 in |
| Thickness | 1/16 in |
| Width (in) | 5 |
| Height (in) | 0.2 |
| Length (in) | 5 |
| Manufacturer | Walter Surface Technologies, Inc |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | OSHA 29 CFR 1910.1200WHMIS 2015NMX-R-019-SCFI-2011PROP65: This product can expose you to chemicals including Titanium Dioxidewhich are known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Manufacturer Part Number | 11T453 |

## Description

Walter Zip+Xtra™ Depressed Center Wheel, Flat, 4-1/2 in dia, 1/16 in Thickness, 7/8 in, 60 Grit, Coarse Grade, Aluminum Oxide Abrasive, Wheel Type Number: Type 27, 13300 rpm Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Cast Iron, Sheet Metal, Stainless Steel and Steel. The Zip+Xtra is a 1/16 in Thick Heavy Duty Application Cut-Off Wheel That Offers The Longest Life on The Market. It Gives The Lowest Cost/Cut in The Industry, is Designed for Steel and Stainless Steel Applications and Incorporates The Rib Design for Cooler Cutting.

Features

- Cuts cooler

- Cuts faster

- Cuts freer

- Extra thin

- Heavily reinforced for extra safety

- Integrated rib design
