# Walter Surface Technologies Zip™ 11T242 Zip™ High Performance Type 1 Cut-Off Wheel, 4-1/2 in dia x 1/16 in Thick, 7/8 in Center Hole

**Brand:** [WALTER](https://dev.maxsupplyco.com/brands/WALTER)
**SKU:** ABR28016
**MPN:** 11T242
**Price:** $4.75 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/walter-11t242

## Features

- Cuts cooler
- Cuts faster
- Cuts freer
- Extra thin
- Heavily reinforced for extra safety
- Integrated rib design
- Straighter cuts on thick material
- Longest life guaranteed
- The most cuts per wheel in the industry
- The lowest cost per cut in the industry
- Less friction and faster cutting

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662980128640 |
| Type | Type 1 High Performance |
| Brands | WALTER |
| Diameter | 4-1/2 in |
| Thickness | 1/16 in |
| Width (in) | 4.7 |
| Height (in) | 0.1 |
| Length (in) | 4.7 |
| Manufacturer | Walter Surface Technologies, Inc |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | PROP65: This product can expose you to chemicals including Titanium Dioxidewhich are known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Manufacturer Part Number | 11T242 |

## Description

Walter Surface Technologies Zip™ Cut-off Wheel, High Performance, series: Zip™, 4-1/2 in Wheel dia, 1/16 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, A-46-ZIP Grit, Coarse Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 13300 RPM Maximum, Applicable Materials: Cast Iron, Stainless Steel, Sheet Metal and Steel, Wheel Type Number: Type 1, For Use with: Angle Grinders, Yes Reinforced.

Features

- Cuts cooler

- Cuts faster

- Cuts freer

- Extra thin

- Heavily reinforced for extra safety

- Integrated rib design

- Straighter cuts on thick material

- Longest life guaranteed

- The most cuts per wheel in the industry

- The lowest cost per cut in the industry

- Less friction and faster cutting
