# Walter Surface Technologies ZIP Wheel™ 11T062 High Performance Cut-Off Wheel, 6 in dia x 3/64 in Thick, 7/8 in Center Hole

**Brand:** [WALTER](https://dev.maxsupplyco.com/brands/WALTER)
**SKU:** ABR28017
**MPN:** 11T062
**Price:** $7.88 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/walter-11t062

## Features

- Exclusive packaging for better protection
- Extra long wheel life
- Fast and free cutting
- Heavily reinforced for extra safety
- New patented integrated rib design
- Longest life guaranteed
- The most cuts per wheel in the industry
- Over 40% more cuts than standard cutting wheels
- The lowest cost per cut in the industry
- Less friction and faster cutting

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662980246542 |
| Type | Type 1 |
| Brands | WALTER |
| Diameter | 6 in |
| Thickness | 3/64 in |
| Width (in) | 6.3 |
| Height (in) | 0.2 |
| Length (in) | 6.3 |
| Manufacturer | Walter Surface Technologies, Inc |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | OSHA 29 CFR 1910.1200WHMIS 2015NMX-R-019-SCFI-2011PROP65: This product can expose you to chemicals including Titanium Dioxidewhich are known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Manufacturer Part Number | 11T062 |

## Description

Walter Zip Wheel™ Cut-Off Wheel, Type 1, 6 in dia, 3/64 in Thickness, 7/8 in, 60 Grit, Aluminum Oxide Abrasive, 10200 rpm Maximum, Resinoid Bond, Applicable Materials: Steel and Stainless SteelZip Wheel™ is The Highest Performing Cut-Off Wheel on The Market. Faster, Cooler, Freer Cutting and Heavily Reinforced for Added Safety, Zip Wheel™ Provides Premium Performance While Resisting Twisting and Bending. This Allows for a True, Straight Cut Every Time. The End Result is a Wheel That Improves Worker Safety While Delivering The Lowest Cost-Per-Cut in The Industry.

Features

- Exclusive packaging for better protection

- Extra long wheel life

- Fast and free cutting

- Heavily reinforced for extra safety

- New patented integrated rib design

- Longest life guaranteed

- The most cuts per wheel in the industry

- Over 40% more cuts than standard cutting wheels

- The lowest cost per cut in the industry

- Less friction and faster cutting
