# Walter Surface Technologies Zip™ 11T042 Zip™ High Performance Thin Cut-Off Wheel, 4-1/2 in dia x 3/64 in Thick, 7/8 in Center Hole

**Brand:** [WALTER](https://dev.maxsupplyco.com/brands/WALTER)
**SKU:** ABR28015
**MPN:** 11T042
**Price:** $5.33 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/walter-11t042

## Features

- Exclusive packaging for better protection
- Extra long wheel life
- Fast and free cutting
- Heavily reinforced for extra safety
- New patented integrated rib design
- Longest life guaranteed
- The most cuts per wheel in the industry
- Over 40% more cuts than standard cutting wheels
- The lowest cost per cut in the industry
- Less friction and faster cutting

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662980231548 |
| Type | High Performance Thin |
| Grade | Coarse |
| Brands | WALTER |
| Diameter | 4-1/2 in |
| Thickness | 3/64 in |
| Width (in) | 4.9 |
| Height (in) | 0.1 |
| Length (in) | 5 |
| Manufacturer | Walter Surface Technologies, Inc |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | PROP65: This product can expose you to chemicals including Titanium Dioxidewhich are known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Manufacturer Part Number | 11T042 |

## Description

Walter Surface Technologies Zip™ Cut-off Wheel, High Performance, series: Zip™, 4-1/2 in Wheel dia, 3/64 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, A-60-ZIP Grit, Medium Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 13300 RPM Maximum, Applicable Materials: Cast Iron, Stainless Steel, Sheet Metal and Steel, Wheel Type Number: Type 1, For Use with: Angle Grinders, Yes Reinforced.

Features

- Exclusive packaging for better protection

- Extra long wheel life

- Fast and free cutting

- Heavily reinforced for extra safety

- New patented integrated rib design

- Longest life guaranteed

- The most cuts per wheel in the industry

- Over 40% more cuts than standard cutting wheels

- The lowest cost per cut in the industry

- Less friction and faster cutting
