# Walter Surface Technologies Allsteel™ 08C900 Flat General Purpose Depressed Center Wheel, 9 in dia x 1/4 in Thick, 7/8 in Center Hole

**Brand:** [WALTER](https://dev.maxsupplyco.com/brands/WALTER)
**SKU:** ABR28045
**MPN:** 08C900
**Price:** $10.11 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/walter-08c900

## Features

- Cool, fast and free cutting
- Outstanding life in both steel and stainless steel
- Resists bending and twisting

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662980028124 |
| Type | Flat General Purpose |
| Grade | Extra Coarse |
| Brands | WALTER |
| Diameter | 9 in |
| Thickness | 1/4 in |
| Width (in) | 9.4 |
| Height (in) | 0.4 |
| Length (in) | 9.4 |
| Manufacturer | Walter Surface Technologies, Inc |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 25/Each |
| Standard Approvals | ANSI B7.1EN 12413PROP65: This product can expose you to chemicals including Titanium Dioxidewhich are known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Manufacturer Part Number | 08C900 |

## Description

Walter Allsteel™ Depressed Center Wheel, Flat General Purpose, 9 in dia, 1/4 in Thickness, 7/8 in, 24 Grit, Extra Coarse Grade, Aluminum Oxide Abrasive, Wheel Type Number: Type 27, 6600 RPM Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Stainless Steel and Steel. The Allsteel Grinding Wheels Deliver Fast Removal Rates and Top Performance When Working on Steel and Stainless Steel. These Grinding Wheels are Made with Superior Grade Grains, The Latest Bonding Technology and are Reinforced For Maximum Operator Safety and Comfort. Do More Work in Less Time with Allsteel Grinding Wheels.

Features

- Cool, fast and free cutting

- Outstanding life in both steel and stainless steel

- Resists bending and twisting
