# Walter Surface Technologies 08B712 HP COMBO™ High Performance Depressed Center Wheel, 7 in dia x 1/8 in Thick, 7/8 in Center Hole

**Brand:** [WALTER](https://dev.maxsupplyco.com/brands/WALTER)
**SKU:** ABR28005
**MPN:** 08B712
**Price:** $8.38 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/walter-08b712

## Features

- Fast and free cutting
- Hold their cutting edge longer beyond compare

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662980012765 |
| Type | High Performance |
| Grade | Super Fine |
| Brands | WALTER |
| Diameter | 7 in |
| Thickness | 1/8 in |
| Width (in) | 7.3 |
| Height (in) | 0.2 |
| Length (in) | 7.5 |
| Manufacturer | Walter Surface Technologies, Inc |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 25/Each |
| Standard Approvals | ANSI B7.1EN 12413PROP65: This product can expose you to chemicals including Titanium Dioxidewhich are known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Manufacturer Part Number | 08B712 |

## Description

Walter Depressed Center Wheel, High Performance, series: HP Combo™, 7 in dia, 1/8 in Thickness, 7/8 in, A30 Grit, Super Fine Grade, Aluminum Oxide Abrasive, Wheel Type Number: Type 27, 8600 RPM Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Cast Iron and Steel. These 1/8 in Wheels Set New Standards For Performance in Combined Depressed Center Wheels (For Portable Angle Grinders). They are Specially Reinforced to Withstand The Stress in Off-Hand Cutting Operations. Whether Cutting, Grooving, Notching or Light Grinding, These Wheels are Guaranteed to Give You The Longest Wheel Life, Fastest Material Removal and Maximum Safety.

Features

- Fast and free cutting

- Hold their cutting edge longer beyond compare
