# Walter Surface Technologies 08B710 HP™ High Performance Depressed Center Wheel, 7 in dia x 1/4 in Thick, 7/8 in Center Hole, 24 Grit

**Brand:** [WALTER](https://dev.maxsupplyco.com/brands/WALTER)
**SKU:** ABR28002
**MPN:** 08B710
**Price:** $9.11 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/walter-08b710

## Features

- Extra long wheel life
- High performance wheel that grinds off metal fast

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662980036648 |
| Type | High Performance |
| Grade | Coarse |
| Brands | WALTER |
| Diameter | 7 in |
| Thickness | 1/4 in |
| Width (in) | 7.5 |
| Height (in) | 0.4 |
| Length (in) | 7.5 |
| Manufacturer | Walter Surface Technologies, Inc |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 25/Each |
| Standard Approvals | ANSI B7.1EN 12413PROP65: This product can expose you to chemicals including Titanium Dioxidewhich are known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Manufacturer Part Number | 08B710 |

## Description

Walter Depressed Center Wheel, High Performance, series: HP™, 7 in dia, 1/4 in Thickness, 7/8 in, A24Hps Grit, Coarse Grade, Aluminum Oxide Abrasive, Wheel Type Number: Type 27, 8600 rpm Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Cast Iron and Steel. Walter HP Cup Wheels are Designed for Rough Grinding or Snagging Work. Each Wheel Has a Deeply Anchored Wrap-Around Steel Hub for Maximum Safety and Long Life. A 5/8 in-11 Threaded Arbor for Spin-On Mounting Reduces Downtime for Wheel Changes and Helps You Finish Your Toughest Grinding Jobs Faster.

Features

- Extra long wheel life

- High performance wheel that grinds off metal fast
