# TPI U12TE 1-Phase Standard Workstation Fan, 12 in Blade, 1120/1420/1650 CFM Flow Rate, 120 VAC, 1.1 A

**Brand:** [TPI](https://dev.maxsupplyco.com/brands/TPI)
**SKU:** EQC25016
**MPN:** U12TE
**Price:** $283 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/tpi-07986002

## Features

- Head rotates 360° vertically and horizontally
- Coated steel guards
- SJT type 3 conductor, 10 ft L cord
- Steel hub/spider aluminum paddle blades
- Sleeve bearing, totally enclosed and permanently lubricated motor
- 5/16 in dia shaft
- #48 motor frame
- 1400 cfm/50 sq-ft area velocity profile
- Mount with one bolt or lag screw to walls, ceilings, work benches, machines or any surface
- Flow rate is measured 2 ft from face of fan
- 900 CFM High, 800 CFM medium, 700 CFM low flow rate

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 686334798600 |
| Type | Standard |
| Speed | 1080 rpm Low, 1380 rpm Medium, 1590 rpm High |
| Brands | TPI |
| Voltage | 120V AC |
| Blade Type | Paddle |
| Width (in) | 14.5 |
| Cord Length | 10 ft |
| Height (in) | 15.25 |
| Length (in) | 9.5 |
| Manufacturer | TPI Corporation |
| Blade Diameter | 12 in |
| Domestic/Import | Import |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | cETLus ListedOSHA Approved |
| Manufacturer Part Number | U12TE |

## Description

TPI Workstation Fan, 1-Phase Standard, 12 in Blade, 1120/1420/1650 cfm, 1080/1380/1590 RPM Speed, 1/12 hp Power, 120 VAC, 1.1 A, 3 Speed, Pull Chain Control, Paddle Blade, Aluminum Blade, AC Motor, Steel Housing Material, Ceiling/Machine/Workbench Mounting, SJT 10 ft Cord, 15-1/4 in H x 14-1/2 in W x 9-1/2 in D Dimensions, Import.

Features

- Head rotates 360° vertically and horizontally

- Coated steel guards

- SJT type 3 conductor, 10 ft L cord

- Steel hub/spider aluminum paddle blades

- Sleeve bearing, totally enclosed and permanently lubricated motor

- 5/16 in dia shaft

- #48 motor frame

- 1400 cfm/50 sq-ft area velocity profile

- Mount with one bolt or lag screw to walls, ceilings, work benches, machines or any surface

- Flow rate is measured 2 ft from face of fan

- 900 CFM High, 800 CFM medium, 700 CFM low flow rate
