# TPI F18TE 1-Phase Standard Workstation Floor Fan, 18 in Blade, 3200/4200/4600 CFM Flow Rate, 120 VAC, 1.5 A

**Brand:** [TPI](https://dev.maxsupplyco.com/brands/TPI)
**SKU:** EQC25004
**MPN:** F18TE
**Price:** $337 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/tpi-07972902

## Features

- Rotary switch
- Head tilts 360°
- Coated steel guards
- Steel hub/spider aluminum paddle blades
- Permanently lubricated
- 10 ft cord length
- 5/16 in dia shaft
- Sleeve bearing
- Totally enclosed
- Floor mounting

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 686334797290 |
| Type | Standard |
| Speed | 1370 rpm Low, 1550 rpm Medium, 1800 rpm High |
| Brands | TPI |
| Voltage | 120V AC |
| Blade Type | Paddle |
| Width (in) | 20.5 |
| Cord Length | 10 ft |
| Height (in) | 20.5 |
| Length (in) | 10.5 |
| Manufacturer | TPI Corporation |
| Blade Diameter | 18 in |
| Domestic/Import | Import |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | cETLus ListedOSHA Approved |
| Manufacturer Part Number | F18TE |

## Description

TPI Workstation Fan, Standard, 18 in Blade, 1800 CFM High, 1500 CFM Medium, 1300 CFM Low, 1370 RPM Low/1550 RPM Medium/1800 RPM High, 1/8 hp, 120 VAC, 1.5 A, 3 Speed, Rotary Switch Control, Paddle Blade, Aluminum Blade, AC Motor, Steel Housing, Floor Mount, 10 ft SJT Cord, 20-1/2 in H x 20-1/2 in W x 10-1/2 in D, Import.

Features

- Rotary switch

- Head tilts 360°

- Coated steel guards

- Steel hub/spider aluminum paddle blades

- Permanently lubricated

- 10 ft cord length

- 5/16 in dia shaft

- Sleeve bearing

- Totally enclosed

- Floor mounting
