# TPI U18TE 1-Phase Standard Workstation Fan, 18 in Blade, 3200/4200/4600 CFM Flow Rate, 120 VAC, 2.2 A

**Brand:** [TPI](https://dev.maxsupplyco.com/brands/TPI)
**SKU:** EQC25017
**MPN:** U18TE
**Price:** $349 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/tpi-07972802

## Features

- Head rotates 360° vertically and horizontally
- Coated steel guards
- SJT type 3 conductor, 10 ft L cord
- Steel hub/spider aluminum paddle blades
- Sleeve bearing, totally enclosed and permanently lubricated motor
- 5/16 in dia shaft
- #48 motor frame
- 2900 cfm/125 sq-ft area velocity profile
- Mount with one bolt or lag screw to walls, ceilings, work benches, machines or any surface
- Flow rate is measured 2 ft from face of fan
- 1800 CFM high, 1500 CFM medium, 1300 CFM Low flow rate

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 686334797283 |
| Type | Standard |
| Speed | 1370 rpm Low, 1550 rpm Medium, 1800 rpm High |
| Brands | TPI |
| Voltage | 120V AC |
| Blade Type | Paddle |
| Width (in) | 20.5 |
| Cord Length | 10 ft |
| Height (in) | 21.5 |
| Length (in) | 10.5 |
| Manufacturer | TPI Corporation |
| Blade Diameter | 18 in |
| Domestic/Import | Import |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | cETLus ListedOSHA Approved |
| Manufacturer Part Number | U18TE |

## Description

TPI Workstation Fan, 1-Phase Standard, 18 in Blade, 3200/4200/4600 cfm, 1370/1550/1660 RPM Speed, 1/8 hp Power, 120 VAC, 2.2 A, 3 Speed, Pull Chain Control, Paddle Blade, Aluminum Blade, AC Motor, Steel Housing Material, Ceiling/Machine/Workbench Mounting, SJT 10 ft Cord, 20-1/2 in H x 20-1/2 in W x 10-1/2 in D Dimensions, Import.

Features

- Head rotates 360° vertically and horizontally

- Coated steel guards

- SJT type 3 conductor, 10 ft L cord

- Steel hub/spider aluminum paddle blades

- Sleeve bearing, totally enclosed and permanently lubricated motor

- 5/16 in dia shaft

- #48 motor frame

- 2900 cfm/125 sq-ft area velocity profile

- Mount with one bolt or lag screw to walls, ceilings, work benches, machines or any surface

- Flow rate is measured 2 ft from face of fan

- 1800 CFM high, 1500 CFM medium, 1300 CFM Low flow rate
