# TPI ACU30P 1-Phase Standard Unassembled Air Circulator, 30 in Blade, 4300 CFM High, 3800 CFM Low Flow Rate, 120 VAC, 2.7 A

**Brand:** [TPI](https://dev.maxsupplyco.com/brands/TPI)
**SKU:** EQC25002
**MPN:** ACU30P
**Price:** $788 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/tpi-07962802

## Features

- Steel hub/spider aluminum paddle blades
- Coated steel guards
- Motor, blades, guard and mount are packed and shipped in a single UPS-able carton
- Ball bearing, totally enclosed, permanent split capacitor and permanently lubricated motor
- #48 motor frame
- 1/2 in dia shaft motor
- Motor drive
- Gray color
- 52 to 78 in pole adjustment

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 686334796286 |
| Type | Standard |
| Speed | 1100 rpm High, 800 rpm Low |
| Brands | TPI |
| Voltage | 120V AC |
| Diameter | 33-1/2 in |
| Blade Type | Paddle |
| Width (in) | 33.5 |
| Cord Length | 12 ft |
| Height (in) | 14.5 |
| Length (in) | 44 |
| Manufacturer | TPI Corporation |
| Blade Diameter | 30 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | cETLus ListedOSHA Approved |
| Manufacturer Part Number | ACU30P |

## Description

TPI Air Circulator, 1-Phase Standard Unassembled, 30 in Blade, 4300 cfm High, 3800 cfm Low, 1100 RPM High, 800 RPM Low Speed, 1/4 hp Power, 120 VAC, 2.7 A, 2 Speed, Pull Chain Control, Paddle Blade, Aluminum Blade, Split Capacitor Motor, Steel Housing Material, Surface Mounting, SJT 12 ft Cord, 33-1/2 in dia x 14-1/2 in D Dimensions, Domestic.

Features

- Steel hub/spider aluminum paddle blades

- Coated steel guards

- Motor, blades, guard and mount are packed and shipped in a single UPS-able carton

- Ball bearing, totally enclosed, permanent split capacitor and permanently lubricated motor

- #48 motor frame

- 1/2 in dia shaft motor

- Motor drive

- Gray color

- 52 to 78 in pole adjustment
