# Starrett® 657AA Indicator Holder, 1-57/64 in L x 1-5/8 in W x 1-29/32 in H Base, 9-21/34 in OAL, 1/4 in dia x 6 in L Rod

**Brand:** [STARRETT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/STARRETT)
**SKU:** 657AA-13162
**MPN:** 657AA
**Price:** $281.01 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/starrett-657aa

## Features

- For use with all Starrett® test, back-plunger, AGD, Dial and miniature-dial indicators
- Push button on/off switch for one-handed operation
- Grips horizontally, vertically and upside-down for versatility
- Upright base post has overall length of 7-7/16 in length, with an adjustable 6 in long rod

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 049659527438 |
| Brands | STARRETT |
| Material | Tool Steel |
| Width (in) | 2.9 |
| Base Length | 1-57/64 in |
| Height (in) | 2.1 |
| Length (in) | 10.3 |
| Switch Type | Pushbutton On/Off |
| Thread Size | 1/4 in - 20 |
| Manufacturer | L.S. Starrett Company |
| Rod Diameter | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | California Provision: WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm |
| Manufacturer Part Number | 657AA |

## Description

Starrett® Indicator Holder, 1-57/64 in L x 1-5/8 in W x 1-29/32 in H Base, 9-21/34 in Overall Length, 1/4 in Rod dia, 6 in Rod Length, 3/8 in Upright Post dia, 7-7/16 in Upright Post Length, 1/4-20, Pushbutton on/off Switch, Flat Step, Swivel Snug, Tool Steel, Black Oxide.

Features

- For use with all Starrett® test, back-plunger, AGD, Dial and miniature-dial indicators

- Push button on/off switch for one-handed operation

- Grips horizontally, vertically and upside-down for versatility

- Upright base post has overall length of 7-7/16 in length, with an adjustable 6 in long rod
