# Southwire® 4189SW8802 Tri-Source® Type SJTW Extension Cord with Lighted End, 125 VAC, (3) 12 AWG Bare Copper Conductor, 100 ft L

**Brand:** [SOUTHWIRE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SOUTHWIRE)
**SKU:** ELE25083
**MPN:** 4189SW8802
**Price:** $98.80 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/southwire-4189sw8802

## Features

- Hard usage per the national electrical Code® rating
- NEMA 5-15R x 3 cord connector configuration
- Clear PVC plug and connector, with a neon power indicator lamp in the cord connector block
- Multi-outlet, three-way power block, multi-outlet

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 029892330743 |
| Type | Type SJTW |
| Brands | SOUTHWIRE |
| Voltage | 125V AC |
| Width (in) | 45.46 |
| Height (in) | 13 |
| Length (in) | 10.5 |
| Manufacturer | Southwire Company |
| Overall Length | 100 ft |
| Outside Diameter | 3/5 in |
| Package Quantity | 4/Each |
| Standard Approvals | RoHS CompliantUL ListedcUL ListedETL ListedOSHA Approved |
| Temperature Rating | -40 to 60°C |
| Manufacturer Part Number | 4189SW8802 |

## Description

Southwire® Tri-Source® Extension Cord, Type SJTW, 125 VAC, 15 A, 3 Conductors, Bare Copper Conductor, 12 AWG Conductor, 0.595 in OD, 100 ft Length, 65/30 Strands, PVC Insulation, PVC, Yellow, -40 to 60°C. Innovative Block Provides Additional Outlets for Power Distribution. Vinyl Jacket Resists Moisture, Abrasion and Prolonged Exposure to Sunlight. Reinforced Blades Help Prevent Accidental Bending or Breaking and a Heavy Duty Strain Relief Protects Electrical Connections Resulting in Longer Cord Life.

Features

- Hard usage per the national electrical Code® rating

- NEMA 5-15R x 3 cord connector configuration

- Clear PVC plug and connector, with a neon power indicator lamp in the cord connector block

- Multi-outlet, three-way power block, multi-outlet
