# Southwire® Polar/Solar™ 3489SW0002 Type SJEOW High Impact Extension Cord with Tri-Source® Three Outlet Cord Connector and Lighted End

**Brand:** [SOUTHWIRE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SOUTHWIRE)
**SKU:** 3489SW0002-10443
**MPN:** 3489SW0002
**Price:** $139.58 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/southwire-3489sw0002

## Features

- America's premier extension cord
- Lightweight and stays flexible to -67°F
- Plug in up to three (Tri-Source) tools in this unique female receptacle
- Power indicator light in female end to show that the power is on
- Rugged T-Prene® insulation provides superior resistance to abrasion, ozone, oil, grease and chemicals
- Outer jacket is flame retardant and water-resistant
- Reinforced blades help prevent accidental bending or breaking
- Heavy duty strain relief protects electrical connections resulting in longer cord life
- Tri-Source comes with covers for when the outlet is not in use
- Hard usage per the national electrical Code® rating
- Clear PVC plug and connector, with a neon power indicator lamp in the cord connector block

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 029892034894 |
| Type | Type SJEOW High Impact |
| Brands | SOUTHWIRE |
| Voltage | 125V AC |
| Width (in) | 45.42 |
| Height (in) | 12.5 |
| Length (in) | 5 |
| Manufacturer | Southwire Company |
| Overall Length | 100 ft |
| Outside Diameter | 3/5 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ARRA CompliantAmerican Act CompliantRoHS CompliantPROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer and Bisphenol A (BPA) |
| Temperature Rating | -50 to 105°C |
| Manufacturer Part Number | 3489SW0002 |

## Description

Southwire® Polar/Solar™ Tri-Source® Extension Cord, Type SJEOW High Impact, 125 VAC, 15 A, 3 Conductors, Bare Copper Conductor, 12 AWG Conductor, 0.595 in OD, 100 ft Length, 65/30 Strands, TPE Insulation, TPE Jacket, Yellow Jacket, -50 to 105°C.

Features

- America's premier extension cord

- Lightweight and stays flexible to -67°F

- Plug in up to three (Tri-Source) tools in this unique female receptacle

- Power indicator light in female end to show that the power is on

- Rugged T-Prene® insulation provides superior resistance to abrasion, ozone, oil, grease and chemicals

- Outer jacket is flame retardant and water-resistant

- Reinforced blades help prevent accidental bending or breaking

- Heavy duty strain relief protects electrical connections resulting in longer cord life

- Tri-Source comes with covers for when the outlet is not in use

- Hard usage per the national electrical Code® rating

- Clear PVC plug and connector, with a neon power indicator lamp in the cord connector block
