# Southwire® Polar/Solar™ 3482SW8802 Tri-Source® Type SEOW Extension Cord with Power Indicator Light, 125 VAC, (3) 12 AWG Copper Conductor

**Brand:** [SOUTHWIRE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SOUTHWIRE)
**SKU:** 3482SW8802-10443
**MPN:** 3482SW8802
**Price:** $14.10 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/southwire-3482sw8802

## Features

- NEMA 5-15 plug/receptacle
- Highly resistant to abrasion, chemicals and oils
- Extra hard usage jacket
- Lighted receptacle shows power is On
- 65x30 strands

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 029892034825 |
| Type | Type SEOW |
| Brands | SOUTHWIRE |
| Voltage | 125V AC |
| Height (in) | 13 |
| Length (in) | 4 |
| Manufacturer | Southwire Company |
| Overall Length | 2 ft |
| Outside Diameter | 3/5 in |
| Package Quantity | 12/Each |
| Standard Approvals | ARRABuy American Act and RoHS CompliantUL 817CSA CertifiedOSHA Approved |
| Temperature Rating | -50 to 105°C |
| Manufacturer Part Number | 3482SW8802 |

## Description

Southwire® Polar/Solar™ Tri-Source® Extension Cord, Type SEOW, 125 VAC, 15 A, 3 Conductors, Copper Conductor, 12 AWG Conductor, 0.595 in OD, 2 ft Length, 65X30 Strands, TPE Insulation, TPE, Yellow, -50 to 105°C.

Features

- NEMA 5-15 plug/receptacle

- Highly resistant to abrasion, chemicals and oils

- Extra hard usage jacket

- Lighted receptacle shows power is On

- 65x30 strands
