# Southwire® 2589SW0002 Type SJTW Extension Cord with Power Indicator Lamp, 125 VAC, (3) 12 AWG Bare Copper Conductor, 100 ft L

**Brand:** [SOUTHWIRE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SOUTHWIRE)
**SKU:** ELE25140
**MPN:** 2589SW0002
**Price:** $97.58 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/southwire-2589sw0002

## Features

- Vinyl jacket resists moisture, abrasion and prolonged exposure to sunlight
- Reinforced blades help prevent accidental bending or breaking
- Molded plugs and heavy duty strain relief protects electrical connections resulting in longer cord life
- Outer jacket won't mark floors or walls
- Hard usage per the national electrical Code® rating
- NEMA 5-15P attachment plug configuration
- NEMA 5-15R cord connector configuration
- Clear PVC plug and connector, with a neon power indicator lamp in the cord connector block

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 029892825898 |
| Type | Type SJTW |
| Brands | SOUTHWIRE |
| Voltage | 125V AC |
| Width (in) | 45.48 |
| Height (in) | 15 |
| Length (in) | 3.5 |
| Manufacturer | Southwire Company |
| Overall Length | 100 ft |
| Outside Diameter | 3/5 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ARRABuy American Act and RoHS CompliantULcULETL ListedOSHA Approved |
| Temperature Rating | -40 to 60°C |
| Manufacturer Part Number | 2589SW0002 |

## Description

Southwire® Extension Cord, Type SJTW, 125 VAC, 15 A, 3 Conductors, Bare Copper Conductor, 12 AWG Conductor, 0.595 in OD, 100 ft Length, 65/30 Strands, PVC Insulation, PVC Jacket, Yellow Jacket, -40 to 60°C.

Features

- Vinyl jacket resists moisture, abrasion and prolonged exposure to sunlight

- Reinforced blades help prevent accidental bending or breaking

- Molded plugs and heavy duty strain relief protects electrical connections resulting in longer cord life

- Outer jacket won't mark floors or walls

- Hard usage per the national electrical Code® rating

- NEMA 5-15P attachment plug configuration

- NEMA 5-15R cord connector configuration

- Clear PVC plug and connector, with a neon power indicator lamp in the cord connector block
