# Southwire® Polar/Solar™ 1787SW0002 Type SJEOW Insulated All Purpose Extension Cord with Power Indicator Light, 125 VAC

**Brand:** [SOUTHWIRE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SOUTHWIRE)
**SKU:** ELE25032
**MPN:** 1787SW0002
**Price:** $62.73 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/southwire-1787sw0002

## Features

- America's premier extension cord
- Lightweight and stays flexible to -67°F
- Rugged T-Prene® insulation provides superior resistance to abrasion, ozone, oil, grease and chemicals
- Reinforced blades help prevent accidental bending or breaking
- Heavy duty strain relief protects electrical connections resulting in longer cord life
- Outer jacket is flame retardant and water resistant
- Power indicator light in the female receptacle to show that the power is on
- NEMA 5-15P attachment plug and cord connector configuration
- Clear PVC, with neon power indicator lamp in the cord connector

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 029892017873 |
| Type | Type SJEOW Insulated All Purpose |
| Brands | SOUTHWIRE |
| Voltage | 125V AC |
| Width (in) | 45.42 |
| Height (in) | 14 |
| Length (in) | 3 |
| Manufacturer | Southwire Company |
| Overall Length | 25 ft |
| Outside Diameter | 33/50 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ARRABuy American Act and RoHS CompliantUL 817CSA CertifiedOSHA Approved |
| Temperature Rating | -50 to 105°C |
| Manufacturer Part Number | 1787SW0002 |

## Description

Southwire® Polar/Solar™ Extension Cord, Type SJEOW Insulated All Purpose, series: 1787, 125 VAC, 15 A, 3 Conductors, Bare Copper Conductor, 10 AWG Conductor, 0.655 in OD, 25 ft Length, 104/30 Strands, TPE Insulation, TPE Jacket, Yellow Jacket, -50 to 105°C.

Features

- America's premier extension cord

- Lightweight and stays flexible to -67°F

- Rugged T-Prene® insulation provides superior resistance to abrasion, ozone, oil, grease and chemicals

- Reinforced blades help prevent accidental bending or breaking

- Heavy duty strain relief protects electrical connections resulting in longer cord life

- Outer jacket is flame retardant and water resistant

- Power indicator light in the female receptacle to show that the power is on

- NEMA 5-15P attachment plug and cord connector configuration

- Clear PVC, with neon power indicator lamp in the cord connector
