# Southwire® Polar/Solar™ 1688SW0002 Type SJEOW Extension Cord, 125 VAC, (3) 12 AWG Copper Conductor, 50 ft L

**Brand:** [SOUTHWIRE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SOUTHWIRE)
**SKU:** ELE25015
**MPN:** 1688SW0002
**Price:** $64.30 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/southwire-1688sw0002

## Features

- 6.035 lb weight
- NEMA 5-15P connection
- TPE core

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 029892016883 |
| Type | Type SJEOW |
| Brands | SOUTHWIRE |
| Voltage | 125V AC |
| Width (in) | 45.42 |
| Height (in) | 13 |
| Length (in) | 3 |
| Manufacturer | Southwire Company |
| Overall Length | 50 ft |
| Outside Diameter | 3/5 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ARRABuy American Act and RoHS CompliantUL 817CSA Certified |
| Temperature Rating | -50 to 105°C |
| Manufacturer Part Number | 1688SW0002 |

## Description

Southwire® Polar/Solar™ Extension Cord, Type SJEOW, 125 VAC, 15 A, 3 Conductors, Copper Conductor, 12 AWG Conductor, 0.595 in OD, 50 ft Length, 65/30 Strands, TPE Insulation, TPE Jacket, Yellow Jacket, -50 to 105°C.

Features

- 6.035 lb weight

- NEMA 5-15P connection

- TPE core
