# Simpson Strong-Tie® X1S1214 Strong-Drive® x Collated Machine Threaded Self-Drilling Screw, #12-14, 1 in OAL, Hex Washer Head

**Brand:** [SIMPSON STRONG-TIE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SIMPSON%20STRONG-TIE)
**SKU:** FAS87545
**MPN:** X1S1214
**Price:** $145.20 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/simpson-strong-tie-x1s1214

## Features

- Straight collation
- For use in dry, interior and noncorrosive environments only
- Compatible with PROSD150 and PROHX516 Quik Drive® tools
- These coated fasteners possess a level of corrosion resistance that makes them suitable for use in some exterior and corrosive environments and with some preservative-treated woods
- 0.35 in L drill point
- 0.215 in dia major

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 746056974482 |
| Type | Collated Machine Threaded |
| Color | Clear |
| Brands | SIMPSON STRONG-TIE |
| Series | Strong-Drive® X |
| Material | Metal |
| Head Size | 0.415 in |
| Drive Size | 5/16 in |
| Drive Type | Hex |
| Head Style | Hex Washer |
| Point Type | Drill |
| Length (in) | 1 |
| Thread Size | #12 - 14 |
| Manufacturer | Simpson Strong-Tie |
| Thread Length | 0.65 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ICC-ES ESR-3006LA RR25670RR25917ASTM C1513FM NO 3045651SDI DDM03 Appendix VIIIAPMO-UES ER-326 |
| Manufacturer Part Number | X1S1214 |

## Description

Simpson Strong-Tie® Self-Drilling Screw, Collated Machine Threaded, series: Strong-Drive® X, Imperial, #12-14 Thread, 1 in Overall Length, Hex Washer Head, Hex Drive, Metal, Zinc Plated, Drill Point, #3 Point, 5/16 in Drive, 0.415 in Head, 0.65 in Thread Length, Clear.

Features

- Straight collation

- For use in dry, interior and noncorrosive environments only

- Compatible with PROSD150 and PROHX516 Quik Drive® tools

- These coated fasteners possess a level of corrosion resistance that makes them suitable for use in some exterior and corrosive environments and with some preservative-treated woods

- 0.35 in L drill point

- 0.215 in dia major
