# Simpson Strong-Tie® PDPAWL-100 Drive Pin with Carbon Steel Washer, 0.157 in dia x 1 in L Shank, 0.3 in Head

**Brand:** [SIMPSON STRONG-TIE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SIMPSON%20STRONG-TIE)
**SKU:** ANC51076
**MPN:** PDPAWL-100
**Price:** $0.16 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/simpson-strong-tie-pdpaw-100

## Features

- Manufactured with tight tolerances for superior performance
- Smooth shank
- 0.07 in Thick washer
- 0.354 in L maximum point
- Compatible with 721, D-60, U-2000, system 1, system 3 and most other low velocity tools
- 53 to 56 Rockwell "C" core hardness

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 707392460015 |
| Brands | SIMPSON STRONG-TIE |
| Series | PDPAW |
| Manufacturer | Simpson Strong-Tie |
| Shank Length | 1 in |
| Shank Diameter | 0.157 in |
| Package Quantity | 100/Each |
| Standard Approvals | ICC-ES ESR-2138 |
| Suitable For Use With | PTP-27L, PTP-27S, PT-27, PT-22P, PT-22A, PT-22GS and PT-22HA Powder Actuated Tools |
| Manufacturer Part Number | PDPAWL-100 |

## Description

Simpson Strong-Tie® Drive Pin, series: PDPAWL, 1 in Shank Length, 0.3 in Head dia, 0.157 in Shank dia, 3/4 in Washer dia, For Use With: PTP-27L, PTP-27S, PT-27, PT-22P, PT-22A, PT-22Gs and PT-22Ha Powder Actuated Tools, Steel Fastener, Electro-Plated Zinc, Material Fastened To: Concrete, Concrete Filled Deck and Masonry. The PDPA Series of Powder-Actuated Fasteners Feature 0.3 in dia Heads and a 0.157 in dia Shank. Available in a Variety of Finishes and Styles, These Pins are Compatible with Simpson Strong-Tie® Powder-Actuated Tool Systems as Well as Other Common Tools.

Features

- Manufactured with tight tolerances for superior performance

- Smooth shank

- 0.07 in Thick washer

- 0.354 in L maximum point

- Compatible with 721, D-60, U-2000, system 1, system 3 and most other low velocity tools

- 53 to 56 Rockwell "C" core hardness
