# Simpson Strong-Tie® PDPA-50K Low Velocity Drive Pin, 0.157 in dia x 1/2 in L Shank, 0.3 in Head

**Brand:** [SIMPSON STRONG-TIE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SIMPSON%20STRONG-TIE)
**SKU:** ANC51060
**MPN:** PDPA-50K
**Price:** $0.06 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/simpson-strong-tie-pdpa-50k

## Features

- Manufactured with tight tolerances for superior performance
- Knurled shank
- 0.354 in L maximum point
- Compatible with 721, D-60, U-2000 and most other low velocity tools
- 53 to 56 Rockwell "C" core hardness

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 707392249016 |
| Type | Low Velocity |
| Brands | SIMPSON STRONG-TIE |
| Series | PDPA |
| Manufacturer | Simpson Strong-Tie |
| Shank Length | 1/2 in |
| Shank Diameter | 0.157 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASTM B695Class 5Type1ICC-ES ESR-2138 |
| Suitable For Use With | PTP-27L, PTP-27S, PT-27, PT-27HDA, PT-22A, PT-22GS, PT-22P and PT-22HA Powder Actuated Tools |
| Manufacturer Part Number | PDPA-50K |

## Description

Simpson Strong-Tie® Drive Pin, Low Velocity, series: PDPA, 1/2 in Shank Length, 0.3 in Head dia, 0.157 in Shank dia, For Use With: PTP-27L, PTP-27S, PT-27, PT-27Hda, PT-22A, PT-22Gs, PT-22P and PT-22Ha Powder Actuated Tools, Steel Fastener, Galvanized, Material Fastened To: Concrete, Masonry and Steel. The PDPA Series of Powder Actuated Fasteners Feature 0.3 in dia Heads and a 0.157 in dia Shank. Available in a Variety of Finishes and Styles, These Pins are Compatible with Simpson Strong-Tie® Powder-Actuated Tool Systems as Well as Other Common Tools.

Features

- Manufactured with tight tolerances for superior performance

- Knurled shank

- 0.354 in L maximum point

- Compatible with 721, D-60, U-2000 and most other low velocity tools

- 53 to 56 Rockwell "C" core hardness
