# Simpson Strong-Tie® DIA50C Coil Threaded Drop-In Anchor, 1/2 in, 5/8 in Drill, Carbon Steel

**Brand:** [SIMPSON STRONG-TIE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SIMPSON%20STRONG-TIE)
**SKU:** ANC30166
**MPN:** DIAB50C
**Price:** $1.21 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/simpson-strong-tie-dia50c

## Features

- Lipped edge (DIAS) eliminates need for precisely drilled hole depth
- Available in coil-thread version for 1/2 in and 3/4 in coil-threaded rod
- 2600 to 2700°F freezing/melting point
- Expander plug meets minimum 50000 psi tensile strength
- Anchor body meets minimum 70000 psi tensile
- The allowable loads are based on a safety factor of 4
- The minimum concrete thickness is 1-1/2 times the embedment depth

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 707392117766 |
| Type | Coil Threaded |
| Brands | SIMPSON STRONG-TIE |
| Material | Carbon Steel |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Length (in) | 2 |
| Thread Size | 1/2 in - 6 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Simpson Strong-Tie |
| Thread Length | 3/4 in |
| Package Quantity | 50/Each |
| Standard Approvals | OSHA 29 CFR 1910.1000Federal Spec A-A-55614Type IFM 3017082UL File Ex3605 |
| Manufacturer Part Number | DIAB50C |

## Description

Simpson Strong-Tie® Drop-in™ anchor, coil threaded, 1/2 in bolt/rod, 1/2-6, carbon steel, 5/8 in drill, 2 in minimum embedment depth, 3/4 in thread length, UNC, 2 in OAL, 1,750 lb at 2000 psi/3000/4000 psi for concrete shear strength, 830 lb at 2,000 psi, 1,178 lb at 3,000 psi, 1,525 lb at 4,000 psi for concrete tensile, zinc plated. Drop-in™ anchors are internally threaded Drop-in™ expansion anchors for use in flush-mount applications in solid base materials. Available in stainless steel (dia), short (dias) or coil-thread (diac) versions. Minimum thread engagement should be equal to the nominal dia of the threaded insert.

Features

- Lipped edge (DIAS) eliminates need for precisely drilled hole depth

- Available in coil-thread version for 1/2 in and 3/4 in coil-threaded rod

- 2600 to 2700°F freezing/melting point

- Expander plug meets minimum 50000 psi tensile strength

- Anchor body meets minimum 70000 psi tensile

- The allowable loads are based on a safety factor of 4

- The minimum concrete thickness is 1-1/2 times the embedment depth
