# Simpson Strong-Tie® DIA37S Short Threaded Drop-In Anchor, 3/8 in, 1/2 in Drill, Carbon Steel

**Brand:** [SIMPSON STRONG-TIE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SIMPSON%20STRONG-TIE)
**SKU:** DIA37S-12864
**MPN:** DIA37S
**Price:** $0.35 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/simpson-strong-tie-dia37s

## Features

- Lipped edge (DIAS) eliminates need for precisely drilled hole depth
- Available in coil-thread version for 1/2 in and 3/4 in coil-threaded rod
- Short length (DIAS) enables shallow embedment to help avoid drilling into rebar or pre-stressed/post-tensioned cables
- Short drop-in anchors include a setting tool compatible with the anchor to ensure consistent installation
- Anchor body meets minimum 70000 psi tensile
- Expander plug meets minimum 50000 psi tensile strength
- A dedicated setting tool is included
- 2600 to 2700°F freezing/melting point
- The allowable loads are based on a safety factor of 4
- Allowable loads may not be increased for short-term loading due to wind or seismic forces
- Anchors were installed with a 1 in offset from the centerline of the flute

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 044315497001 |
| Type | Short Threaded |
| Brands | SIMPSON STRONG-TIE |
| Material | Carbon Steel |
| Bolt Size | 3/8 in |
| Length (in) | 0.75 |
| Thread Size | 3/8 in - 16 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Simpson Strong-Tie |
| Thread Length | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | OSHA 29 CFR 1910.1000Federal Spec A-A-55614Type IFM 3017082UL File Ex3605 |
| Manufacturer Part Number | DIA37S |

## Description

Simpson Strong-Tie® Drop-in™ anchor, short threaded, 3/8 in bolt/rod, 3/8-16, carbon steel, 1/2 in drill, 1-9/16 in minimum embedment depth, 1/4 in thread length, UNC, 3/4 in OAL, 410 at 3,000 psi for concrete shear strength, 335 lb at 3,000 psi for concrete tensile, zinc plated. Drop-in™ anchors are internally threaded Drop-in™ expansion anchors for use in flush-mount applications in solid base materials. Available in stainless steel (dia), short (dias) or coil-thread (diac) versions. Minimum thread engagement should be equal to the nominal dia of the threaded insert.

Features

- Lipped edge (DIAS) eliminates need for precisely drilled hole depth

- Available in coil-thread version for 1/2 in and 3/4 in coil-threaded rod

- Short length (DIAS) enables shallow embedment to help avoid drilling into rebar or pre-stressed/post-tensioned cables

- Short drop-in anchors include a setting tool compatible with the anchor to ensure consistent installation

- Anchor body meets minimum 70000 psi tensile

- Expander plug meets minimum 50000 psi tensile strength

- A dedicated setting tool is included

- 2600 to 2700°F freezing/melting point

- The allowable loads are based on a safety factor of 4

- Allowable loads may not be increased for short-term loading due to wind or seismic forces

- Anchors were installed with a 1 in offset from the centerline of the flute
