# Simplex® SJ2012 SJ Series Mechanical Screw Jack, 20 ton Load, 24-3/4 in Maximum Height, 9 in Piston Stroke

**Brand:** [SIMPLEX](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SIMPLEX)
**SKU:** THY40095
**MPN:** SJ2012
**Price:** $463.91 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/simplex-sj2012

## Features

- Ductile iron bodies for strength
- Positive stops for safety
- Serrated load cap
- Recommend steel lever bar SLB35 sold separately3.13 in dia cap
- Green color
- Steel material

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 812761021602 |
| Brands | SIMPLEX |
| Base Width | 6-3/4 in |
| Width (in) | 8 |
| Length (in) | 17.3 |
| Manufacturer | Enerpac Tool Group |
| Load Capacity | 20 ton |
| Maximum Height | 24-3/4 in |
| Minimum Height | 15-3/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI/ASME B30.4CE Compliant |
| Manufacturer Part Number | SJ2012 |

## Description

Simplex® mechanical screw jack, series: SJ, 20 ton, 15-3/4 in minimum height, 24-3/4 in maximum height, 9 in piston stroke, 6-3/4 in base width.

Features

- Ductile iron bodies for strength

- Positive stops for safety

- Serrated load cap

- Recommend steel lever bar SLB35 sold separately3.13 in dia cap

- Green color

- Steel material
