# Simplex® SJ1512 SJ Series Mechanical Screw Jack, 12 ton Load, 25-1/2 in Maximum Height, 9-3/4 in Piston Stroke

**Brand:** [SIMPLEX](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SIMPLEX)
**SKU:** THY40090
**MPN:** SJ1512
**Price:** $393.59 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/simplex-sj1512

## Features

- Ductile iron bodies for strength
- Positive stops for safety
- Serrated load cap
- Recommend steel lever bar SLB42 sold separately2.88 in dia cap
- Green color
- Steel material

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 812761021565 |
| Brands | SIMPLEX |
| Base Width | 6-1/4 in |
| Width (in) | 8 |
| Length (in) | 17.2 |
| Manufacturer | Enerpac Tool Group |
| Load Capacity | 12 ton |
| Maximum Height | 25-1/2 in |
| Minimum Height | 15-3/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI/ASME B30.1CE Compliant |
| Manufacturer Part Number | SJ1512 |

## Description

Simplex® mechanical screw jack, series: SJ, 12 ton, 15-3/4 in minimum height, 25-1/2 in maximum height, 9-3/4 in piston stroke, 6-1/4 in base width.

Features

- Ductile iron bodies for strength

- Positive stops for safety

- Serrated load cap

- Recommend steel lever bar SLB42 sold separately2.88 in dia cap

- Green color

- Steel material
