# Simplex® RJ84A Mechanical Ratchet Jack, 5 ton Load, 14 in, 21 in, 7 in Piston Stroke, 7.38 in Base Width, 5 in Base Length

**Brand:** [SIMPLEX](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SIMPLEX)
**SKU:** THY40070
**MPN:** RJ84A
**Price:** $933.08 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/simplex-rj84a

## Features

- Double-lever sockets for jacking in close quarters
- Drop-forged, alloy steel, heat treated components
- Plated springs to resist corrosion
- Large base ensures a firm foundation
- Supports full rated capacity on the toe or the cap
- Steel jack housing1.75 - 8.75 in toe H2.5 in toe L2.62 in cap LMultiple-tooth pawls for strength and safety
- Yellow color
- Manual lifting mechanism
- Replaceable trunnion bearings
- Adjustable spring links
- Reversing lever

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 812761021411 |
| Brands | SIMPLEX |
| Base Width | 7.38 in |
| Base Length | 5 in |
| Manufacturer | Enerpac Tool Group |
| Load Capacity | 5 ton |
| Maximum Height | 21 in |
| Minimum Height | 14 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI/ASME B30.1CE Compliant |
| Manufacturer Part Number | RJ84A |

## Description

Simplex® mechanical ratchet jack, 5 ton, 14 in minimum height, 21 in maximum height, 7 in piston stroke, 7.38 in base width, 5 in base length.

Features

- Double-lever sockets for jacking in close quarters

- Drop-forged, alloy steel, heat treated components

- Plated springs to resist corrosion

- Large base ensures a firm foundation

- Supports full rated capacity on the toe or the cap

- Steel jack housing1.75 - 8.75 in toe H2.5 in toe L2.62 in cap LMultiple-tooth pawls for strength and safety

- Yellow color

- Manual lifting mechanism

- Replaceable trunnion bearings

- Adjustable spring links

- Reversing lever
