# Simplex® RJ1017 Mechanical Ratchet Jack, 10 ton Load, 17-1/4 in, 26-3/4 in Maximum Height, 9-1/2 in Piston Stroke

**Brand:** [SIMPLEX](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SIMPLEX)
**SKU:** THY40075
**MPN:** RJ1017
**Price:** $1,764.34 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/simplex-rj1017

## Features

- Double-lever sockets for jacking in close quarters
- Drop-forged, alloy steel, heat treated components
- Plated springs to resist corrosion
- Large base ensures a firm foundation
- Supports full rated capacity on the toe or the cap
- Steel jack housing1.62 - 11.13 in toe H2.4 in toe L2.87 in cap LMultiple-tooth pawls for strength and safety
- Yellow color
- Manual lifting mechanism
- Replaceable trunnion bearings
- Adjustable spring links
- Reversing lever

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 812761021442 |
| Brands | SIMPLEX |
| Base Width | 8-3/4 in |
| Base Length | 6 in |
| Manufacturer | Enerpac Tool Group |
| Load Capacity | 10 ton |
| Maximum Height | 26-3/4 in |
| Minimum Height | 17-1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI/ASME B30.1CE Compliant |
| Manufacturer Part Number | RJ1017 |

## Description

Simplex® mechanical ratchet jack, 10 ton, 17-1/4 in minimum height, 26-3/4 in maximum height, 9-1/2 in piston stroke, 8-3/4 in base width, 6 in base length.

Features

- Double-lever sockets for jacking in close quarters

- Drop-forged, alloy steel, heat treated components

- Plated springs to resist corrosion

- Large base ensures a firm foundation

- Supports full rated capacity on the toe or the cap

- Steel jack housing1.62 - 11.13 in toe H2.4 in toe L2.87 in cap LMultiple-tooth pawls for strength and safety

- Yellow color

- Manual lifting mechanism

- Replaceable trunnion bearings

- Adjustable spring links

- Reversing lever
