# Simplex® RC202A Center Hole Single Acting Hydraulic Cylinder, 20 ton Capacity, 1.06 in dia Bore, 2 in L Stroke, 6.42 in H Retract

**Brand:** [SIMPLEX](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SIMPLEX)
**SKU:** THY71125
**MPN:** RC202A
**Price:** $1,522.94 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/simplex-rc202a

## Features

- Double wipers protect against contamination
- Large center holes for greater flexibility
- Industrial spring for fast retraction
- Designed for both push and pull forces
- Collar threads for easy fixturing
- Induction hardened piston for added strength
- 6.42 in height retract

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 812761020988 |
| Type | Center Hole Single Acting |
| Brands | SIMPLEX |
| Width (in) | 8.2 |
| Height (in) | 6 |
| Length (in) | 5.9 |
| Manufacturer | Enerpac Tool Group |
| Rod Diameter | 2.12 in |
| Bore Diameter | 1.06 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI/ASME B30.1 |
| Manufacturer Part Number | RC202A |

## Description

Simplex® Hydraulic Cylinder, Center Hole Single Acting, series: RC, 20 ton, 1.06 in dia Bore, 2 in Stroke, 6.42 in H Retract, Base Mount, 2.12 in Rod dia, 10000 psi, Steel Housing, 3.88 in OD.

Features

- Double wipers protect against contamination

- Large center holes for greater flexibility

- Industrial spring for fast retraction

- Designed for both push and pull forces

- Collar threads for easy fixturing

- Induction hardened piston for added strength

- 6.42 in height retract
