# Simplex® R106 R Series Multi Purpose Single Acting Spring Return Hydraulic Cylinder, 10 ton Capacity, 1.69 in dia Bore

**Brand:** [SIMPLEX](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SIMPLEX)
**SKU:** THY40050
**MPN:** R106
**Price:** $618.20 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/simplex-r106

## Features

- Stop ring for piston blow out protection
- Plated piston to resist scoring and corrosion
- Rod wiper protects inner cylinder from dirt
- Collar and piston threads for easy fixturing
- 9.56 in height retract

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 812761020735 |
| Type | Multi-Purpose Single Acting Spring Return |
| Brands | SIMPLEX |
| Height (in) | 6.4 |
| Length (in) | 3.8 |
| Manufacturer | Enerpac Tool Group |
| Rod Diameter | 1-1/2 in |
| Bore Diameter | 1.69 in |
| Overall Length | 3.8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI/ASME B30.1 |
| Manufacturer Part Number | R106 |

## Description

Simplex® Hydraulic Cylinder, Multi Purpose Single Acting Spring Return, series: R, 10 ton, 1.69 in dia Bore, 6 in Stroke, 9.56 in H Retract, Base Mount, 1-1/2 in Rod dia, 10000 psi, Steel Housing, 2-1/4 in OD.

Features

- Stop ring for piston blow out protection

- Plated piston to resist scoring and corrosion

- Rod wiper protects inner cylinder from dirt

- Collar and piston threads for easy fixturing

- 9.56 in height retract
