# Scotch-Brite™ 7000120889 Disc Pad Holder 915, 5 in x 1/8 in x 3/8 in x 5/8 in-11 Internal

**Brand:** [SCOTCH-BRITE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SCOTCH-BRITE)
**SKU:** ABR33620
**MPN:** 7000120889
**Price:** $30.14 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/scotch-50048011056802

## Features

- Allows quick and easy disc attachment and removal for multi-step processing
- Available with or without built-in shanks
- Options available for right angle grinders and random orbital sanders
- Choose from solid or foam surfaces for custom sanding and grinding control

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 048011056807 |
| Type | Firm Density Regular |
| Color | Black |
| Brands | SCOTCH-BRITE |
| Diameter | 5 in |
| Thickness | 0.12 in |
| Width (in) | 6.1 |
| Height (in) | 2 |
| Length (in) | 8.5 |
| Thread Size | 5/8 in - 11 Internal |
| Manufacturer | 3M |
| Package Quantity | 1/Each |
| Suitable For Use With | Rotary Sanders, Right Angle Grinders and Disc Sanders |
| Manufacturer Part Number | 7000120889 |

## Description

3M™ disc pad holders allow you to quickly and easily change Scotch-Brite™ abrasive discs during multi-step projects. Available in a range of sizes, foam densities and attachment options, so you can find the perfect holders for your grinding and sanding projects.

Features

- Allows quick and easy disc attachment and removal for multi-step processing

- Available with or without built-in shanks

- Options available for right angle grinders and random orbital sanders

- Choose from solid or foam surfaces for custom sanding and grinding control
