# Scotch-Brite™ 7000028549 Disc Pad Holder 917, 7 in x 5/16 in x 3/8 in x 5/8 in-11 Internal, 6000 rpm, 7-Hook

**Brand:** [SCOTCH-BRITE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SCOTCH-BRITE)
**SKU:** ABR33625
**MPN:** 7000028549
**Price:** $32.82 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/scotch-00048011094502

## Features

- Allows quick and easy disc attachment and removal for multi-step processing
- Choose from solid or foam surfaces for custom sanding and grinding control
- The hook and loop feature enables the disc to be used and reused for the extent of the abrasive life

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 048011094502 |
| Type | Medium Density Regular |
| Color | White |
| Brands | SCOTCH-BRITE |
| Diameter | 7 in |
| Thickness | 0.31 in |
| Thread Size | 5/8 in - 11 Internal |
| Manufacturer | 3M |
| Package Quantity | 1/Each |
| Suitable For Use With | Random Orbital Sanders, Rotary Sanders and Disc Sanders |
| Manufacturer Part Number | 7000028549 |

## Description

Scotch-Brite™ holder pad disc, medium density regular, 7 in pad dia, hook and loop attachment, 6,000 rpm maximum.

Features

- Allows quick and easy disc attachment and removal for multi-step processing

- Choose from solid or foam surfaces for custom sanding and grinding control

- The hook and loop feature enables the disc to be used and reused for the extent of the abrasive life
