# Scotch-Brite™ 7000045864 Disc Pad Holder 922, 2 in x 1/4 in Shank, 23000 rpm, 5-Hook

**Brand:** [SCOTCH-BRITE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SCOTCH-BRITE)
**SKU:** ABR33605
**MPN:** 7000045864
**Price:** $6.80 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/scotch-00048011074948

## Features

- Center pin back up pad connects center hole Scotch-Brite™ surface conditioning discs to power tools
- Center pin is specially designed to not interfere with work surfaces, minimizing risk of scratching or gouging
- Center pin enables well centered disc attachment, which reduces vibration and increases operator comfort
- Use with right angle grinder
- Use with disc sanders and die grinders

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 048011074948 |
| Type | Firm Density Regular |
| Color | Black |
| Brands | SCOTCH-BRITE |
| Diameter | 2 in |
| Thickness | 0.12 in |
| Width (in) | 2 |
| Height (in) | 2 |
| Manufacturer | 3M |
| Arbor/Shank Size | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Suitable For Use With | Disc Sanders and Die Grinders |
| Manufacturer Part Number | 7000045864 |

## Description

Scotch-Brite™ holder pad disc, firm density regular, 2 in pad dia, hook and loop attachment, 23,000 rpm maximum.

Features

- Center pin back up pad connects center hole Scotch-Brite™ surface conditioning discs to power tools

- Center pin is specially designed to not interfere with work surfaces, minimizing risk of scratching or gouging

- Center pin enables well centered disc attachment, which reduces vibration and increases operator comfort

- Use with right angle grinder

- Use with disc sanders and die grinders
