# Scotch-Brite™ 7000000738 EXL Deburring Convolute Wheel, XL-WL, 9S Fine, 8 in x 1 in x 3 in

**Brand:** [SCOTCH-BRITE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SCOTCH-BRITE)
**SKU:** ABR33715
**MPN:** 7000000738
**Price:** $101.26 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/scotch-00048011051352

## Features

- Excellent choice for deburring and polishing - produces a professional finish the first time without undercutting, gouging, or distorting the workpiece
- Center hole attachment - utilize flanging or adaptors to adjust the center hole to a smaller size that fit your needs
- Available in a range of grade - choose from 2S medium, 6A medium, 8A medium, 8S medium, 8A fine, 8S fine, 9S fine, and 11S fine wheel options
- Unique resin system - made to help minimize smearing, reducing time spent cleaning surfaces
- Fast and efficient performance - helps to reduce the risk of discoloration and warping, making it effective for all types of metals, composites, and glass
- Conformable nonwoven web - Scotch-Brite™ nonwoven synthetic fiber and abrasive mineral forms a web that is open, tough, conformable, and long-lasting
- Choose your mineral - available either powered by super-sharp silicon carbide that excels in low-pressure and fine finishing applications or made from harder and more durable aluminum oxide

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 048011051352 |
| Type | Convolute High Performance |
| Color | Gray |
| Grade | Fine |
| Brands | SCOTCH-BRITE |
| Diameter | 8 in |
| Thickness | 1 in |
| Width (in) | 8 |
| Height (in) | 1 |
| Length (in) | 8.7 |
| Manufacturer | 3M |
| Arbor/Shank Size | 3 in |
| Package Quantity | 3/Each |
| Manufacturer Part Number | 7000000738 |

## Description

Scotch-Brite™ EXL deburring wheel features a hard, dense consistency that quickly deburrs, finishes, and polishes all types of metals, composites, glass and leaves a smooth, clean surface. its conformable characteristic makes the wheel ideal for deburring stamped or laser cut parts, or for finishing after belt sanding.

Features

- Excellent choice for deburring and polishing - produces a professional finish the first time without undercutting, gouging, or distorting the workpiece

- Center hole attachment - utilize flanging or adaptors to adjust the center hole to a smaller size that fit your needs

- Available in a range of grade - choose from 2S medium, 6A medium, 8A medium, 8S medium, 8A fine, 8S fine, 9S fine, and 11S fine wheel options

- Unique resin system - made to help minimize smearing, reducing time spent cleaning surfaces

- Fast and efficient performance - helps to reduce the risk of discoloration and warping, making it effective for all types of metals, composites, and glass

- Conformable nonwoven web - Scotch-Brite™ nonwoven synthetic fiber and abrasive mineral forms a web that is open, tough, conformable, and long-lasting

- Choose your mineral - available either powered by super-sharp silicon carbide that excels in low-pressure and fine finishing applications or made from harder and more durable aluminum oxide
