# Scotch-Brite™ 7000120560 Disc Pad Holder 923, 3 in 1/4 in Shank, 5 Hook

**Brand:** [SCOTCH-BRITE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SCOTCH-BRITE)
**SKU:** ABR33610
**MPN:** 7000120560
**Price:** $7.90 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/scotch-00048011041322

## Features

- Allows quick and easy disc attachment and removal for multi-step processing
- Choose from solid or foam surfaces for custom sanding and grinding control
- The hook and loop feature enables the disc to be used and reused for the extent of the abrasive life
- Use with disc sanders and die grinders

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 048011041322 |
| Type | Firm Density Regular |
| Color | Black |
| Brands | SCOTCH-BRITE |
| Diameter | 3 in |
| Thickness | 0.12 in |
| Width (in) | 3 |
| Height (in) | 3 |
| Length (in) | 6 |
| Manufacturer | 3M |
| Arbor/Shank Size | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Suitable For Use With | Disc Sanders and Die Grinders |
| Manufacturer Part Number | 7000120560 |

## Description

Scotch-Brite™ holder pad disc, firm density regular, 3 in pad dia, hook and loop attachment, 20,000 rpm maximum.

Features

- Allows quick and easy disc attachment and removal for multi-step processing

- Choose from solid or foam surfaces for custom sanding and grinding control

- The hook and loop feature enables the disc to be used and reused for the extent of the abrasive life

- Use with disc sanders and die grinders
