# Sammys® 8153922 X-Press® XP 35 Rod Anchor, 25/64 in dia, 3/8-16 Rod

**Brand:** [SAMMYS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SAMMYS)
**SKU:** ANC35093
**MPN:** 8153922
**Price:** $6.16 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/sammys-8153922

## Features

- Installs in seconds, saving time and installation costs
- Use in applications where access to the back of the installed fastener is prohibited, i.e. metal roof deck, tubular steel, or vapor barrier fabric
- Less jobsite material needed
- No retaining nut required
- Provides design flexibility
- 1/8 in maximum thickness
- Grade C1022 screw and C1010 cap
- For steel

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | SAMMYS |
| Diameter | 25/64 in |
| Material | Steel |
| Head Size | 5/8 in |
| Head Style | AF End-Drilled |
| Height (in) | 0.391 |
| Length (in) | 1 |
| Manufacturer | ITW Buildex |
| Load Capacity | 1,783 lb |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | cULus Listed |
| Manufacturer Part Number | 8153922 |

## Description

Sammys® X-Press® Rod anchor, series: XP 35, 25/64 in dia, 3/8-16 Rod, Steel, 1 in Overall Length, AF End Drilled, 5/8 in Head, 1783 lb, Electro-Zinc.

Features

- Installs in seconds, saving time and installation costs

- Use in applications where access to the back of the installed fastener is prohibited, i.e. metal roof deck, tubular steel, or vapor barrier fabric

- Less jobsite material needed

- No retaining nut required

- Provides design flexibility

- 1/8 in maximum thickness

- Grade C1022 screw and C1010 cap

- For steel
