# Sammys® 8061957 Sidewinder™ SWC 20 Rod Anchor, 5/16 in dia, 3/8-16 Rod

**Brand:** [SAMMYS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SAMMYS)
**SKU:** ANC35057
**MPN:** 8061957
**Price:** $1.93 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/sammys-8061957

## Features

- Easy two step process (drill hole and drive Sammy concrete anchor)
- 1/4 in pre-drilled pilot hole required
- Reduces installation cost
- Vertical mount
- 1/4 in hole size
- Grade C1022 screw and C1010 cap
- For concrete

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | SAMMYS |
| Diameter | 5/16 in |
| Material | Steel |
| Head Size | 5/8 in |
| Head Style | AF End-Drilled |
| Height (in) | 0.3125 |
| Length (in) | 1.75 |
| Manufacturer | ITW Buildex |
| Load Capacity | 2,450 lb |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | FM Approved |
| Manufacturer Part Number | 8061957 |

## Description

Sammys® Sidewinder™ Rod anchor, series: SWC 20, 5/16 in dia, 3/8-16 Rod, Steel, 1-3/4 in Overall Length, AF End Drilled, 5/8 in Head, 2450 lb, Climaseal® Electro-Zinc.

Features

- Easy two step process (drill hole and drive Sammy concrete anchor)

- 1/4 in pre-drilled pilot hole required

- Reduces installation cost

- Vertical mount

- 1/4 in hole size

- Grade C1022 screw and C1010 cap

- For concrete
