# Sammys® 8055957 SWDR 1 Rod Anchor, 1/4 in dia, 3/8-16 Rod

**Brand:** [SAMMYS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SAMMYS)
**SKU:** ANC35060
**MPN:** 8055957
**Price:** $1.77 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/sammys-8055957

## Features

- Made with Teks® self-drilling fasteners no pre-drilling required
- Install into steel range from 22 ga, 1/2 in thickness
- Saves time from traditional methods
- Reduces installation cost
- Quick to install using the Sammy nut driver with an 18 V cordless drill/driver
- 0.36 to 1/32 in minimum thickness
- 3/16 in maximum thickness
- Vertical mount
- Grade C1022 screw and C1010 cap
- For steel

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | SAMMYS |
| Diameter | 1/4 in |
| Material | Steel |
| Head Size | 5/8 in |
| Head Style | AF End-Drilled |
| Height (in) | 0.25 |
| Length (in) | 1 |
| Manufacturer | ITW Buildex |
| Load Capacity | 1,900 lb |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | FM Approved |
| Manufacturer Part Number | 8055957 |

## Description

Sammys® Rod anchor, series: SWDR 1, 1/4 in dia, 3/8-16 Rod, Steel, 1 in Overall Length, AF End Drilled, 5/8 in Head, 1900 lb, Climaseal® Electro-Zinc.

Features

- Made with Teks® self-drilling fasteners no pre-drilling required

- Install into steel range from 22 ga, 1/2 in thickness

- Saves time from traditional methods

- Reduces installation cost

- Quick to install using the Sammy nut driver with an 18 V cordless drill/driver

- 0.36 to 1/32 in minimum thickness

- 3/16 in maximum thickness

- Vertical mount

- Grade C1022 screw and C1010 cap

- For steel
