# Sammys® 8038957 Teks® 3 Rod Anchor, 1/4 in dia

**Brand:** [SAMMYS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SAMMYS)
**SKU:** ANC35035
**MPN:** 8038957
**Price:** $1.39 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/sammys-8038957

## Features

- Made with Teks® self-drilling fasteners no pre-drilling required
- Install into steel range from 22 ga, 1/2 in thickness
- Saves time from traditional methods
- Reduces installation cost
- Quick to install using the Sammy nut driver with an 18 V cordless drill/driver
- Holds from 446 to 3125 lb
- Allows specifiers and designers to engineer systems with fewer attachment points
- 0.36 to 1/32 in minimum thickness
- 3/16 in maximum thickness
- Vertical mount
- Grade C1022 screw and C1010 cap
- For steel

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | SAMMYS |
| Diameter | 1/4 in |
| Material | Steel |
| Head Size | 5/8 in |
| Head Style | AF End-Drilled |
| Height (in) | 0.25 |
| Length (in) | 1 |
| Thread Size | 3/8 in - 16 |
| Manufacturer | ITW Buildex |
| Load Capacity | 1,510 lb |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | FM ApprovedcULus Listed |
| Manufacturer Part Number | 8038957 |

## Description

Sammys® Rod anchor, series: Teks® 3, 1/4 in dia, steel, 3/8-16, 1 in overall length, AF end drilled, 5/8 in head, 1510 lb, Climaseal® electro-zinc.

Features

- Made with Teks® self-drilling fasteners no pre-drilling required

- Install into steel range from 22 ga, 1/2 in thickness

- Saves time from traditional methods

- Reduces installation cost

- Quick to install using the Sammy nut driver with an 18 V cordless drill/driver

- Holds from 446 to 3125 lb

- Allows specifiers and designers to engineer systems with fewer attachment points

- 0.36 to 1/32 in minimum thickness

- 3/16 in maximum thickness

- Vertical mount

- Grade C1022 screw and C1010 cap

- For steel
