# Sammys® 8008957 GST 20 Rod Anchor, 1/4 in dia, 3/8-16 Rod

**Brand:** [SAMMYS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SAMMYS)
**SKU:** ANC35045
**MPN:** 8008957
**Price:** $1.31 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/sammys-8008957

## Features

- No pre-drilling required
- Quick to install using the Sammy nut driver with an 18 V cordless drill/driver
- Saves time from traditional methods
- Reduces installation cost
- Vertical mount
- Holds from 210 to 2275 lb
- Grade C1022 screw and C1010 cap

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | SAMMYS |
| Diameter | 1/4 in |
| Material | Steel |
| Head Size | 5/8 in |
| Head Style | AF End-Drilled |
| Height (in) | 0.25 |
| Length (in) | 2 |
| Manufacturer | ITW Buildex |
| Load Capacity | 1,760 lb |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | FM ApprovedcULus Listed |
| Manufacturer Part Number | 8008957 |

## Description

Sammys® Rod anchor, series: GST 20, 1/4 in dia, 3/8-16 Rod, Steel, 2 in Overall Length, AF End Drilled, 5/8 in Head, 1760 lb, Electro-Zinc.

Features

- No pre-drilling required

- Quick to install using the Sammy nut driver with an 18 V cordless drill/driver

- Saves time from traditional methods

- Reduces installation cost

- Vertical mount

- Holds from 210 to 2275 lb

- Grade C1022 screw and C1010 cap
