# SAIT® 95055 Reusable Adapter, 5-8/11, 7/8 in Adapted Hole

**Brand:** [SAIT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** ABR68580
**MPN:** 95055
**Price:** $35.47 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/sait-95055

## Features

- Reusable 5/8-11 adapter for use on type 1 and type 27 reinforced wheels with a 7/8 in arbor, a maximum diameter of 5 in and a wheel thickness of 0.045 to 1/8 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053950556 |
| Type | Reusable |
| Brands | SAIT |
| Thickness | 0.045 to 0.125 in |
| Width (in) | 6 |
| Height (in) | 1 |
| Length (in) | 6 |
| Thread Size | 5 in - 8/11 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 95055 |

## Description

SAIT® Adapter, Reusable, 5-8/11, 7/8 in, 7/8 in Adapted Hole, 0.045 to 0.125 in Thickness.

Features

- Reusable 5/8-11 adapter for use on type 1 and type 27 reinforced wheels with a 7/8 in arbor, a maximum diameter of 5 in and a wheel thickness of 0.045 to 1/8 in
