# SAIT® 27405 Mounted Point, A11 Point, 7/8 in dia x 2 in L Head

**Brand:** [SAIT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** ABR71801
**MPN:** 27405
**Price:** $6.22 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/sait-27405

## Features

- These mounted bonded points are a low cost alternative to carbide burs
- Each point is dressed for perfect balance to perform without vibration or run out
- Mandrel overhang "O" must always be the lowest possible
- Maximum speeds given refer to overhang "O" equal to 1/2 in
- For use with die grinders
- Fast stock removal

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053274058 |
| Type | General Purpose |
| Grade | Medium |
| Brands | SAIT |
| Width (in) | 6.5 |
| Head Length | 2 in |
| Height (in) | 4 |
| Length (in) | 4 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Shank Length | 1-1/2 in |
| Shank Diameter | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | OSHA 29 CFR 1910.1200 |
| Manufacturer Part Number | 27405 |

## Description

SAIT® Mounted Point, A11 Point Shape Code, 7/8 in Head dia, 2 in Head Length, 1/4 in Shank dia, 1-1/2 in Shank Length, 3-1/2 in Overall Length, Q Density/Hardness, A36 Grit, Medium Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 19860 RPM Maximum, Resin Bond, Ferrous Metals Abrading Application.

Features

- These mounted bonded points are a low cost alternative to carbide burs

- Each point is dressed for perfect balance to perform without vibration or run out

- Mandrel overhang "O" must always be the lowest possible

- Maximum speeds given refer to overhang "O" equal to 1/2 in

- For use with die grinders

- Fast stock removal
