# SAIT® 27110 Mounted Point, B52, 3/8 in dia x 3/4 in L Head

**Brand:** [SAIT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** ABR71792
**MPN:** 27110
**Price:** $2.07 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/sait-27110

## Features

- These mounted bonded points are a low cost alternative to carbide burs
- Each point is dressed for perfect balance to perform without vibration or run out
- Mandrel overhang "O" must always be the lowest possible
- Maximum speeds given refer to overhang "O" equal to 1/2 in
- For use with die grinders

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053271101 |
| Type | General Purpose |
| Grade | Very Fine |
| Brands | SAIT |
| Width (in) | 4 |
| Head Length | 3/4 in |
| Height (in) | 3.25 |
| Length (in) | 6.25 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Shank Length | 1-1/2 in |
| Shank Diameter | 1/8 in |
| Package Quantity | 20/Each |
| Standard Approvals | OSHA 29 CFR 1910.1200 |
| Manufacturer Part Number | 27110 |

## Description

SAIT® Mounted Point, Point Shape Code: B52, 3/8 in Head dia, 3/4 in Head Length, 1/8 in Shank dia, 1-1/2 in Shank Length, 2-1/4 in Overall Length, Density/Hardness: R, A60 Grit, Very Fine Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 45370 RPM Maximum, Vitrified Porous Bond, Abrading Application: Ferrous Metals.

Features

- These mounted bonded points are a low cost alternative to carbide burs

- Each point is dressed for perfect balance to perform without vibration or run out

- Mandrel overhang "O" must always be the lowest possible

- Maximum speeds given refer to overhang "O" equal to 1/2 in

- For use with die grinders
