# SAIT® Saitech™ Ultimate Performance™ 22064 High Performance Depressed Center Wheel, 4-1/2 in dia x 3/32 in Thick, 7/8 in Center Hole

**Brand:** [SAIT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** ABR62803
**MPN:** 22064
**Price:** $8.39 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/sait-22064

## Features

- Very uniform, high density grain structure is extremely durable and self-sharpening for long life and cooler cut
- Combines fast cutting with extremely long life for tough cutting applications
- Ideal for foundry applications (gates, risers)
- Manufactured with patented 3M™ ceramic abrasive grain to outlast standard aluminum oxide wheels
- Unique bonding system lets you make faster burr-free cuts
- Designed to provide very long life for fewer wheel changes and less downtime
- Our unique Super-Lock™ hub combines both a mechanical locking system and chemical bond providing one of the safest, vibration-free designs in the industry

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053220642 |
| Type | High Performance |
| Brands | SAIT |
| Diameter | 4-1/2 in |
| Thickness | 3/32 in |
| Width (in) | 6.25 |
| Height (in) | 5 |
| Length (in) | 5 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 25/Each |
| Standard Approvals | ANSI B165.1/B165.2/ANSI Z87.1 |
| Manufacturer Part Number | 22064 |

## Description

SAIT® Saitech™ Ultimate Performance™ Depressed Center Wheel, High Performance, 4-1/2 in Wheel dia, 3/32 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, Arbor Connector, 24 Grit, Ceramic Alumina Oxide Abrasive, Wheel Type Number: Type 27, 13300 rpm Maximum, Resinoid Bond, Applicable Materials: Ferrous Metals, High Tensile Alloy and Stainless Steel, Wheel Hardness: R, Specifications Met: ANSI B165.1, ANSI B165.2, ANSI Z87.1, OSHA 29CFR 1910.1200.

Features

- Very uniform, high density grain structure is extremely durable and self-sharpening for long life and cooler cut

- Combines fast cutting with extremely long life for tough cutting applications

- Ideal for foundry applications (gates, risers)

- Manufactured with patented 3M™ ceramic abrasive grain to outlast standard aluminum oxide wheels

- Unique bonding system lets you make faster burr-free cuts

- Designed to provide very long life for fewer wheel changes and less downtime

- Our unique Super-Lock™ hub combines both a mechanical locking system and chemical bond providing one of the safest, vibration-free designs in the industry
