# SAIT® 22040 High Performance Pipeline Depressed Center Wheel, 5 in dia x 1/8 in Thick, 7/8 in Center Hole, 24 Grit

**Brand:** [SAIT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** ABR62400
**MPN:** 22040
**Price:** $4.07 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/sait-22040

## Features

- Designed for both cutting and light grinding, eliminating the need for 2 separate wheels
- General purpose formulation provides optimum performance over a wide range of applications
- All sizes reinforced with the highest quality fiberglass for maximum safety and performance
- Our unique Super-Lock™ hub combines both a mechanical locking system and chemical bond providing one of the safest, vibration-free designs in the industry
- For the pipeline industry
- Long life

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053220406 |
| Type | High Performance |
| Grade | Coarse |
| Brands | SAIT |
| Diameter | 5 in |
| Thickness | 1/8 in |
| Width (in) | 6.5 |
| Height (in) | 5.5 |
| Length (in) | 5.5 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI B165.1/B165.2/ANSI Z87.1 |
| Manufacturer Part Number | 22040 |

## Description

SAIT® Pipeline Depressed Center Wheel, High Performance, 5 in Wheel dia, 1/8 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, Arbor Connector, 24 Grit, Coarse Grade, Aluminum Oxide Abrasive, Wheel Type Number: Type 27, 12200 RPM Maximum, Resinoid Bond, Applicable Materials: Ferrous Metals, Wheel Hardness: R, Black Wheel, Reinforced: Yes, Specifications Met: ANSI B165.1, ANSI B165.2, ANSI Z87.1, OSHA 29CFR 1910.1200.

Features

- Designed for both cutting and light grinding, eliminating the need for 2 separate wheels

- General purpose formulation provides optimum performance over a wide range of applications

- All sizes reinforced with the highest quality fiberglass for maximum safety and performance

- Our unique Super-Lock™ hub combines both a mechanical locking system and chemical bond providing one of the safest, vibration-free designs in the industry

- For the pipeline industry

- Long life
