# SAIT® 22025 Depressed Center Wheel, 4-1/2 in dia x 3/32 in Thick, 7/8 in Center Hole, 24 Grit, Silicon Carbide Abrasive

**Brand:** [SAIT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** ABR62300
**MPN:** 22025
**Price:** $2.53 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/sait-22025

## Features

- Special silicon carbide grain formula is excellent for cutting masonry, concrete, stone and aggregate
- All sizes reinforced with the highest quality fiberglass for maximum safety and performance
- Our unique Super-Lock™ hub combines both a mechanical locking system and chemical bond providing one of the safest, vibration-free designs in the industry
- Specially formulated for contaminant-free stock removal on stainless steel
- General purpose cutting, hard bond for long life

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053220253 |
| Grade | Extra Coarse |
| Brands | SAIT |
| Diameter | 4-1/2 in |
| Thickness | 3/32 in |
| Width (in) | 6.25 |
| Height (in) | 5 |
| Length (in) | 5 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI B165.1/B165.2/ANSI Z87.1 |
| Manufacturer Part Number | 22025 |

## Description

SAIT® Depressed Center Wheel, 4-1/2 in Wheel dia, 3/32 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, Arbor Connector, 24 Grit, Coarse Grade, Silicon Carbide Abrasive, Wheel Type Number: Type 27, 13300 RPM Maximum, Resinoid Bond, Applicable Materials: Masonry, Concrete, Stone, Cast Iron and other Ferrous Metals, Wheel Hardness: R, Reinforced: Yes, Specifications Met: ANSI B165.1, ANSI B165.2, ANSI Z87.1, OSHA 29CFR 1910.1200.

Features

- Special silicon carbide grain formula is excellent for cutting masonry, concrete, stone and aggregate

- All sizes reinforced with the highest quality fiberglass for maximum safety and performance

- Our unique Super-Lock™ hub combines both a mechanical locking system and chemical bond providing one of the safest, vibration-free designs in the industry

- Specially formulated for contaminant-free stock removal on stainless steel

- General purpose cutting, hard bond for long life
